Akupunktura

Akupunktura - účinná metoda léčby poruch pohybového aparátu a neurologických onemocnění.

Co je to akupunktura
Akupunktura je preventivní, diagnostická a léčebná metoda, která nachází uplatnění ve všech oborech medicíny. Je součástí tzv. tradiční čínské medicíny, kam dále patří léčba bylinami (fytoterapie), léčebná gymnastika, dechová cvičení a tradiční čínská masáž (Tchuejna). Výraz akupunktura je složen ze dvou latinských slov: acus = jehla a punctura = nabodnutí. Volný překlad tedy znamená nabodávání jehlami. V čínském originále se metoda jmenuje čen–tiou. Jde opět o složené slovo: čen = kovová jehla a tiou = páliti. Na rozdíl od latinského názvu tedy čínský výraz zahrnuje i další možný způsob ošetřování akupunkturních bodů, tzv. moxování, při němž je využíváno teplo, vznikájící pálením moxy (pelyňku). Základním cílem léčby je harmonizace toku energie po akupunkturních drahách. Akupunktura je bezpečná, nelze předávkovat a nepřináší žádné vedlejší nežádoucí účinky. Je též vhodná u pacientů, u nichž jsou klasické léčebné postupy kontraindikované pro alergii, přidružená onemocnění apod.

Využití akupunktury
Akupunktura je velmi účinná při léčbě různých druhů akutní i chronické bolesti, zejména zad, hlavy a pohybového aparátu. Pomáhá též u celé řady neurologických onemocnění (neuralgie trigeminu, obrny lícního nervu, závrativých stavů atd.), u funkčních poruch dýchacích cest, zažívacího ústrojí, krevního oběhu, močových cest, alergií, onemocnění kůže, problémů gynekologických, imunity či chronické únavy. Velmi dobře se uplatňuje u nepokročilých duševních rozladění, k nimž dochází v dnešní uspěchané a na výkon zaměřené době poměrně často. Přestože je akupunktura použitelná ve všech fázích onemocnění, platí že je účinná tím méně, čím pokročilejší je poškození struktury organismu. Pokud má např. někdo těžkou artrózu kyčle, je na místě spíše operační ortopedické řešení než akupunktura.

Jak probíhá akupunkturní ošetření ?
Léčba probíhá většinou v sériích. Nejčastější počet tzv.sezení je od 5 do 10, přičemž 1 ošetření trvá cca 30 minut. Mezi jednotlivými sezeními je u chronických onemocnění přibližně 1 týden dlouhý interval, u akutních problémů je tato přestávka kratší. Akupunkturní body se nejčastěji ošetřují napichováním speciálními, velmi tenkými jehlami zaváděnými do přesně určených míst na povrchu těla, tzv. aktivních bodů na trupu, končetinách nebo povrchu hlavy. K působení na tyto body lze použít i laser, elektrické proudy, magnety či presurní kuličky z různého materiálu. Kromě většinou nevýrazného vjemu při vpichu není ošetření bolestivé. Mimo klasické tělové akupunktury se s velmi dobrým efektem využívá i mikrosystém ucha (tzv.aurikuloterapie) Na ušním boltci mají místa své projekce jednotlivé orgány i celé funkční systémy. Při onemocnění příslušného orgánu se tyto projekční body a zóny stávají citlivé, což umožńuje diagnostické využití a zároveň zpětné léčebné působení z projekce signalizující poruchu.

Akupunkturní ošetření není hrazeno zdravotními pojišťovnami.